Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach

Kancelaria nieczynna:

• w niedzielę i święta
  • w  święta państwowe:
    • 11 listopada (Święto Niepodległości)

W nagłym wypadku proszę dzwonić po księdza dyżurnego.

Informacje dotyczące Sakramentów Świętych:

Chrzest

Sakrament chrztu sprawowany jest w naszej parafii w 1 i 3 niedzielę miesiąca, na Mszy św. o godz. 14:00 (w razie potrzeby również w soboty po Mszy św. wieczornej). Aby ochrzcić dziecko należy przedstawić:

• Zgodę własnego proboszcza (wg miejsca zamieszkania) na chrzest poza parafią – dotyczy osób nie mieszkających w naszej parafii,
  • Akt urodzenia dziecka z USC,
  • Akt ślubu kościelnego – dokument konkordatowy (nie z USC)
    • W razie braku ślubu kościelnego – akt kontraktu cywilnego z USC
  • Imię i nazwisko rodziców chrzestnych oraz dokładny adres zamieszkania.

Rodzice chrzestni mieszkający poza nasza parafią dostarczają z parafii swego zamieszkania zaświadczenie stwierdzające, że są praktykującymi katolikami i mogą pełnić tę funkcję.

Rodzice i chrzestni zobowiązani są do uczestniczenia w katechezie przedchrzcielnej, która odbywa się zawsze w piątek poprzedzający niedzielę chrztu o godz. 19:00 w domu katechetycznym przy ul. ks. P. Skargi 4.

Sakrament małżeństwa

Sugerujemy, aby na samym początku zarezerwować w kancelarii termin planowanego ślubu nawet 6 miesięcy wcześniej, gdyż w niektórych okresach roku mogą wystąpić problemy z ustaleniem dogodnego dnia i godziny ze względu na dużą ilość par.

Następnie Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii przynajmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem. Na to spotkanie należy przynieść:

• Dokumenty z USC do zawarcia małżeństwa konkordatowego (są ważne 6 miesięcy).
  • Dowód osobisty.
  • Metrykę Chrztu św. nie starszą niż 6 miesięcy (jeżeli chrzest miał miejsce poza naszą parafią).
  • Metrykę Bierzmowania (jeżeli nie ma o nim adnotacji na metryce chrztu).
  • Świadectwo ukończenia nauki religii.
  • W przypadku osób owdowiałych – wyciąg z księgi zmarłych, wydany przez parafię, w której odbył się pogrzeb.

W późniejszym terminie:

• Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (Jeśli już został ukończony, można przynieść świadectwo na pierwsze spotkanie).
  • Potwierdzenie zapowiedzi z parafii narzeczonego(nej).

Kurs Przedmałżeński
Zajęcia odbywają się w II i III soboty miesiąca 15-19 w Domu Katolickim, Myślenice, ul. 3 Maja 1a. Koszt udziału z materiałami szkoleniowymi 100 zł od pary. Nie trzeba się zapisywać. Proszę zabrać ze sobą dowody osobiste.

Uwaga: w kwietniu 2017 nie ma kursu przedmałżeńskiego.

Poradnia Życia Rodzinnego czynna jest we wtorki 17-20.

Pogrzeb

W przypadku pogrzebu należy dostarczyć:

• Akt zgonu z USC.
  • Kartę zgonu (jeśli zmarły będzie chowany na cmentarzu parafialnym).
  • Pisemną zgodę na pogrzeb od ks. proboszcza parafii zamieszkania (jeśli osoba zmarła mieszkała poza naszą parafią).

Jeśli zmarły ma być chowany na cmentarzu parafialnym, należy także przynieść potwierdzenie prawa do miejsca na tym cmentarzu, lub wydzierżawić nowe miejsce.

telefon parafii: 12 272 12 37
e-mail parafii: sanktuarium@myslenice.pl