Pierwsze Dekanalne Spotkanie Młodzieży już za nami! W sobotę 17.11 w Myślenicach odbyło się spotkanie młodych pod hasłem „Obudź się! Możesz więcej!”. Podczas wydarzenia mogliśmy doświadczyć nie tylko ogromnej radości płynącej ze wspólnego spotkania, ale też poczucia jedności, wspólnoty i żywego Kościoła.

IMG_0440 (1)

Spotkanie rozpoczęła adoracja i Koronka do Bożego Miłosierdzia, następnie odbyła się konferencja, którą tak opisuje Kinga Czyrnek, jedna z uczestniczek :

„OBUDŹ SIĘ, PORA WSTAĆ!”

To słowa jednej z piosenek, zaśpiewanej na minionym Dekanalnym Spotkaniu Młodych przez o. Łukasza Buksę, franciszkanina, który wygłosił konferencję dla młodzieży w Domu Katolickim. Idealnie wpasowały się w hasło tego wydarzenia: “Obudź się, możesz więcej!”. W ucho i do serc mogło wpaść już jedno z pierwszych zdań Naszego Gościa: “Ciężko otoczyć troską młodość, bo wy, młodzi, chcecie mieć wszystko od razu. Brakuje wam cierpliwości i zakładacie maski, którymi przykrywacie to, co w sercu boli, albo którymi chcecie coś uzyskać “. O. Łukasz zwrócił uwagę,  że największym pragnieniem serc młodych ludzi jest to, żeby być karmionym prawdą i jak wiele są w stanie zrobić, by tę prawdę odnaleźć. Zachęcał uczestników, by wzbudzili w sobie pragnienie zrzucenia masek, prowadzących do schematu “odczłowieczenia”. Tutaj przytoczył kilka historii z życia wziętych, kiedy dorastający ludzie wyśmiewali swoich rówieśników, bądź też oceniali ich przez perspektywę firmowych ubrań, telefonów i innych gadżetów, co wielokrotnie doprowadzało do niszczenia ludzkiej godności, a w efekcie końcowym do tragedii. “Maska rani serce i duszę. Chcecie żyć w prawdzie? Odrzućcie maski, a żyjąc w prawdzie będziecie wiedzieć, jak postępować.” Prowadzący nawoływał słuchaczy, aby swoją postawą i wiarą pokazywali innym, że można żyć inaczej, lepiej, szczęśliwiej. Wystarczy dać im swoje ręce, serce, słowa, modlitwę, czas… Zapytał każdego, na ile ceni wartość swojego życia. Na to pytanie młodzi odpowiedzieli ciszą i refleksją. Prawdziwe wzruszenie pojawiło się na ich twarzach, kiedy usłyszeli “Jesteście Aniołami dobroci, których Bóg posyła, by pomagać pozostałym, zwłaszcza tym w waszym wieku. Bądźcie Apostołami Miłości Miłosiernej, jak głosił Papież Franciszek.” A później rozległy się ogromne brawa na cześć wartości życia.  Duchowny swoje wystąpienie ubogacił wieloma autorskimi utworami muzycznymi, podczas których aktywizował swoich odbiorców. W muzyczny, momentami humorystyczny sposób próbował przekazać im największe wartości. Jednak nie można pominąć jeszcze jednej rzeczy – domu – naszej pierwszej najmniejszej ojczyzny, gdzie wzrastamy do życia. Na koniec spotkania o. Łukasz zrobił prawdziwą muzyczną pobudkę, a wszyscy obecni, w pełni entuzjazmu i radości śpiewali razem z nim “Obudź się, pora wstać!”. Ale do czego? Do życia, wykorzystywania swoich talentów, rozwijania pasji, walki o marzenia. A zapytany sam skąd brać na to wszystko siłę odpowiedział  “Jezus jest źródłem tej siły! Jest źródłem waszej młodości. To w Nim szukajcie tego, czego wam najbardziej potrzeba!”.

Kinga Czyrnek

Po zakończonej konferencji, nastąpiła najważniejsza część spotkania – wspólna Eucharystia, której przewodniczył o. Łukasz, a którą upiększała śpiewem i posługą młodzież z całego dekanatu. Ostatnim już punktem wydarzenia, była zabawa andrzejkowa, stanowiąca okazję do wspólnego zintegrowania się młodzieży z poszczególnIMG_0621ych parafii, wymiany doświadczeń i wzajemnego świadectwa.

To niepowtarzalne wydarzenie było czasem pełnym  refleksji i radości. Przestrzenią w której młodzi ludzie mogli spotkać się, nie tylko ze swoimi rówieśnikami, ale także z Bogiem i samym sobą. Ojciec Łukasz Buksa podkreślił w swojej konferencji bardzo mocno, iż młodzi ludzie to przyszłość Kościoła, ale też Jego teraźniejszość.  Niech to wezwanie pozostanie w sercach młodych wraz z okrzykiem : „Obudź się! Pora wstać!” dając im siłę do działania i pogłębiania swojej wiary.