Rodzina szkaplerzna została zatwierdzona podczas Mszy świętej w Sanktuarium NNMP w Myślenicach dnia 16 lipca 2021 roku jest to dzień w którym jest wspomnienie Matki Bożej szkaplerznej. Opiekunem został Ksiądz Proboszcz Zdzisław Balon.
Spotykamy się w Sanktuarium w kaplicy Pani Myślenickiej w drugie soboty miesiąca w następujący sposób: o 9:10 jest zmianka, 9:30 różaniec, 10:00 Msza święta z kazaniem, po Mszy litania do Matki Bożej szkaplerznej.
Organizujemy różne wyjazdy pielgrzymko-wycieczki, wyjścia do kina, na spektakle, spotkania integracyjne na grillu, opłatku, rekolekcje, niesiemy fertetron podczas różnych uroczystości naszej Mateńki szkaplerznej, w różny sposób służymy podczas naszej Mszy świętej i nowenny czytaniem,śpiewem, pisaniem np. modlitwy wiernych, niesieniem darów. Włączamy się w prowadzenie różańca, Drogi Krzyżowej w Kościele.
W naszej grupie są osoby należące do dwóch Róż Różańcowych Matki Bożej szkaplerznej i Matki Bożej z Góry Karmel, modlimy się też za siebie nawzajem wysyłając prośby smsem, szczególnym dla nas czasem jest prowadzenie nowenny do Matki Bożej szkaplerznej od 7 – 15 lipca oraz Uroczystość Matki Bożej szkaplerznej 16 lipca.
Czy jesteś duszą szukającą przestrzeni rodzinnej, przebywania z Bogiem na modlitwie? Duszą poszukującą stwórcy w pięknie Kościołów i natury? Duszą , która potrzebuję czułości i piękna Matczynego serca? Duszą, która chce wszystko postawić na Maryję i uczynić ją przewodniczką swego życia? Duszą, która chce żyć Oddaniem 33 Maryi? Jeśli tak to zaproszenie jest właśnie do Ciebie: Oto Matka Twoja. Szkaplerz można przyjąć w naszym Sanktuarium przed Mszą Świętą podczas naszego spotkania w drugie soboty miesiąca należy podejść do Księdza Proboszcza do Zakrystii oraz 16 lipca.
Siostra Łucja zapytana dlaczego Matka Boża 13 X 1917 roku ukazała się jako Matka Boża szkaplerzna odpowiedziała, że życzeniem Maryi jest, aby wszystkie jej dzieci przyodziały się szkaplerzem świętym i to jest też marzenie naszej grupy sprawić, by jak najwięcej osób przyjęło szkaplerz oraz starać się, by Maryja była bardziej znana i kochana. Jeśli chcesz do nas dołączyć, dowiedzieć się czegoś o szkaplerzu, dostawać informacje na temat spotkań wyjść, wyjazdów w ramach grupy zadzwoń na numer (wkrótce zostanie podany).
„Noście zawsze Szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą!” św. Jan Paweł II
Krótka historia Historia szkaplerza karmelitańskiego sięga XII wieku. Na górze Karmel w Palestynie żyli mnisi, będący duchowymi synami proroka Eliasza, nazywani Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Na skutek prześladowań ze strony muzułmanów, wojen religijnych z Turkami i upadku państwa chrześcijańskiego w pierwszej połowie XIII w. bracia musieli przenieść się do Europy. Zakon – mało znany w nowym środowisku, postrzegany jako konkurent w pracy duszpasterskiej przez inne wspólnoty, traktowany z nieufnością przez samą hierarchię Kościoła – stanął przed realną perspektywą kasaty, wtedy Szymon Stock zaczął prosić Maryję o pomoc. Pomoc przyszła w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. w czasie modlitwy Szymonowi ukazała mu się Maryja w otoczeniu aniołów, która rzekła „Przyjmij, najmilszy Synu, szkaplerz Twojego zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego”. Tym samym ze szkaplerzem związano obietnicę wybawienia od ognia piekielnego, a także szczególnej opieki w niebezpieczeństwach a zakon został uratowany. W XIV wieku Maryja przekazała papieżowi Janowi XXII tzw. „przywilej sobotni” dla noszących szkaplerz – „Ja, ich Matka, w pierwszą sobotę po ich śmierci, wyzwolę ich z czyśćca i zawiodę na górę życia wiecznego”.
Przywileje szkaplerzne były wielokrotnie potwierdzane przez Kościół, m. in. przez papieża Klemensa VII (bulla Ex Clementi, 1530 r.), Pius V, Grzegorz XIII i inni, a nabożeństwo szkaplerzne polecali wiernym papieże: Pius XI, Pius XII, Paweł VI czy Jan Paweł II.
CO TO JEST SZKAPLERZ Szkaplerz karmelitański są to dwa prostokątne płatki sukna wełnianego (zwykle z habitu) koloru brązowego, połączone dwiema tasiemkami. Na jednym płatku ma być wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim Najświętszego Serca Pana Jezusa, . Nosi się go na szyi tak, aby jedna część spoczywała na piersiach, a druga na plecach.Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń i swojego krzyża – na wzór Maryi i z jej opieką. Przednia zaś część szkaplerza – spadająca na piersi – ma przypominać, że serce człowieka powinno bić miłością do Boga i bliźnich, że ma on odrywać się od przywiązań doczesnych i za pośrednictwem Maryi zabiegać o dobra wieczne.Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony w mniej lub więcej ścisłym stopniu do Zakonu karmelitańskiego, poświęconego służbie Matki Najświętszej, aby doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie przyoblekania się w Jezusa Chrystusa (św. Jan Paweł II). Serce nabożeństwa szkaplerznego stanowi oddanie się Chrystusowi na wzór Maryi przez poświęcenie się na Jej służbę, życie w zjednoczeniu z Nią i naśladowanie Jej cnót.
OBIETNICE SZKAPLERZNE
1. Ci, którzy noszą szkaplerz, znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego.
2. Ze znakiem szkaplerza związana jest obietnica szczęśliwej śmierci i zachowanie od wiecznego potępienia.
3. Tak zwany przywilej sobotni – obietnica, że Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po śmierci, uwolni z czyśćca tych, którzy za życia zachowywali czystość według stanu, odmawiali przepisane modlitwy i nosili szkaplerz.
Ponadto przyjęcie szkaplerza włancza osobę do Rodziny Karmelitańskiej i otwiera drogę do udziału w dobrach duchowych zakonu, tzn. w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, modlitwach…
ZOBOWIĄZANIA SZKAPLERZNE
1. Naśladować Maryję – to istota nabożeństwa szkaplerznego. Chodzi o upodobnienie swego sposobu postępowania i całego życia do życia Matki Jezusa.
2. Nosić nieustannie jej znak – szkaplerz (w formie płóciennej lub medalika) wyraża przynależność do Maryi i życie na co dzień wartościami bliskimi Jej Niepokalanemu Sercu: pokorą, czystością według stanu, zawierzeniem Bożej opatrzności.
3. Troszczyć się o dobro wszystkich ludzi – tak jak Maryja dostrzegać innych ludzi i ich problemy. Nie zamykać się w świecie osobistych spraw.
4. Odmawiać wybraną modlitwę – podczas obrzędu nałożenia szkaplerza kapłan poleca codziennie odmawiać jedną z maryjnych modlitw. Trzynastowieczna wizja szkaplerza ułatwiła wielu osobom odnalezienie drogi do Boga.
Aby godnie przyjąć i nosić Szkaplerz św., należy:
przygotować się duchowo przez pojednanie z Bogiem, Spowiedź i Komunię św. (gdyż stan łaski uświęcającej jest warunkiem otrzymania odpustu cząstkowego w dniu przyjęcia Szkaplerza św., a odpustu zupełnego w dniu wstąpienia do Bractwa Szkaplerznego),
poprosić kapłana o poświęcenie i nałożenie Szkaplerza w swojej parafii lub klasztorze karmelitańskim(przyjmuje się szkaplerz płócienny który później można zamienić na medalik szkaplerzny). Każdy kapłan i diakon katolicki może błogosławić i nałożyć Szkaplerz karmelitański według zatwierdzonego Obrzędu. Nie nakładamy go sami, ale otrzymujemy tak, jak habit zakonny lub obrączkę ślubną. Szkaplerz winien być nakładany po uprzednim poświęceniu. Kapłan wyznacza także codzienną modlitwę.
Co zrobić po przyjęciu szkaplerza? Wypełnić świadectwo przyjęcia Szkaplerza i przesłać je do klasztoru karmelitańskiego lub na adres pocztowy Sanktuarium w Czernej, by dokonać wpisu do Księgi Rodziny Szkaplerznej.
Szkaplerz nosimy na szyi tak, aby jedna jego część spoczywała na piersi, a druga na plecach (można go potem samemu zastąpić medalikiem szkaplerznym).
Zniszczonego Szkaplerza nie powinno się wyrzucać, gdyż został poświęcony, lecz najlepiej go spalić.
Po przyjęciu Szkaplerza możemy pogłębiać naszą maryjną karmelitańską duchowość we wspólnotach Rodziny szkaplerznej Iub Bractwa Szkaplerznego.
Litania do Matki Bożej Szkaplerznej
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże – zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże – zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże – zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże – zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami.
Niepokalana Dziewico, objawiona przed wiekami świętemu Eliaszowi na Górze Karmel,
Niepokalana Dziewico, obłoku jaśniejący, pełen niebiańskiej rosy,
Niepokalana Dziewico, która wybrałaś Górę Karmel na ulubioną siedzibę i tron chwały,
Niepokalana Dziewico, jasna Jutrzenko Góry Karmel,
Niepokalana Dziewico, która nam w szkaplerzu świętym znak zbawienia dałaś,
Królowo Karmelu, Matko i opiekunko wszystkich, którzy szkaplerz święty noszą,
Królowo Karmelu, Która zapewniłaś, że kto pobożnie Szkaplerz nosi, nie zostanie potępiony,
Królowo Karmelu, pociecho w godzinie śmierci,
Królowo Karmelu, nadziejo umierających,
Królowo Karmelu, ochłodo dusz czyśćcowych,
Królowo Karmelu, Która obiecałaś Twym wiernym sługom otworzyć bramy nieba w pierwszą sobotę po ich śmierci,
Królowo Szkaplerza świętego, Pani nieba i ziemi,
Królowo Szkaplerza świętego, tronie mądrości,
Królowo Szkaplerza świętego, źródło miłosierdzia,
Królowo Szkaplerza świętego, ukojenie i pociecho nieszczęśliwych,
Królowo Szkaplerza świętego, jedyna ucieczko nasza,
Królowo Szkaplerza świętego, w naszych niepokojach i niebezpieczeństwach,
Królowo Szkaplerza świętego, w naszych doświadczeniach,
Królowo Szkaplerza świętego, w naszych niepowodzeniach,
Królowo Szkaplerza świętego, w naszych zniechęceniach,
Królowo Szkaplerza świętego, w wątpliwościach i pokusach,
Królowo Szkaplerza świętego, we wszystkich naszych potrzebach,
Królowo Szkaplerza świętego, Opiekunko naszej Ojczyzny,
Królowo Szkaplerza świętego, daj nam odrodzić się w duchu i w prawdzie,
Królowo Szkaplerza świętego, zniwecz w naszym kraju obojętność religijną,
Królowo Szkaplerza świętego, oddal od nas wszelkie zło,
Królowo Szkaplerza świętego, daj światło błądzącym,
Królowo Szkaplerza świętego, daj nam wiarę ojców naszych,
Królowo Szkaplerza świętego, daj światło Ducha świętego kierującym naszym państwem,
Królowo Szkaplerza świętego, daj miłość i zgodę rodzinom naszym,
Królowo Szkaplerza świętego, daj nam czystą młodzież i niewinną dziatwę,
Królowo Szkaplerza świętego, daj nam pełne poświęcenia powołania kapłańskie, zakonne i misyjne,
Królowo Szkaplerza świętego, daj nam świętych kapłanów i misjonarzy,
Królowo Szkaplerza świętego, daj nam wytrwać w służbie Bożej aż do śmierci,
Królowo Szkaplerza świętego, daj nam żyć duchem świętej Teresy od Dzieciątka Jezus,
Królowo Szkaplerza świętego, daj nam Świętych i Błogosławionych,
Królowo Szkaplerza świętego, otaczaj opieką Kościół i Ojca świętego,
Królowo Szkaplerza świętego, okryj Szkaplerzem świętym całą Polskę,
Królowo Szkaplerza świętego, prowadź nas wszystkich do Najświętszego Serca Jezusowego,
Królowo Szkaplerza świętego, oczyść i rozpal nasze serca, abyśmy stali się godni Twego orędownictwa,
Królowo Szkaplerza świętego, jedyna nasza po Bogu Nadziejo,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K. Módl się za nami, Królowo Szkaplerza świętego.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się: Boże, któryś szczególniejszą opieką Błogosławionej Dziewicy Maryi Zakon Karmelitański obdarzyć raczył, spraw łaskawie, abyśmy umocnieni opieką Szkaplerza Świętego, doszli do wiecznego szczęścia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.
Święto 16 lipca 2020