Czy warto w sobotni wieczór przyjść na Myślenicki Rynek? Warto, bo na zakończenie tygodnia Jubileuszu o 19:00 zagra tam Mała Armia Janosika. Oto, co piszą sami o sobie:

Teledysk-Siła jest w jednościMała Armia Janosika – kapela góralska, zespół folklorystyczny czy też grupa artystyczna, zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich.

Mała Armia Janosika obecnie liczy 140 osób w wieku od 4 do 69 lat. W swoim dorobku mają cały szereg występów podczas ważnych wydarzeń, które były transmitowane przez telewizję publiczną. Z okazji ŚDM 2016 zrealizowali wideoklip ku czci Św. Jana Pawła II pt. „Siła jest w jedności” oraz wystąpili podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W styczniu 2017r. zagrali wiele koncertów świątecznych, a okres Bożonarodzeniowy zakończyli uroczyście kolędując dla Kardynała Stanisława Dziwisza, który żegnał się z funkcją Metropolity Krakowskiego.

Lato 2017 roku było bardzo pracowite. W efekcie tej pracy powstał teledysk pt. „Modlę się o miłość”, do którego Damian Pałasz zaprosił Cezarego i Katarzynę Żaków oraz Megitza Trio. Teledysk do dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zapisał na swoim koncie już ponad milion wyświetleń.

W październiku 2018 roku swoją premierę miał trzeci teledysk Małej Armii Janosika, który był mocno związany z obchodami ważnego dla każdego Polaka święta- Święta Teledysk-Siła jest w jedności2Niepodległości. 100 rocznica odzyskania suwerenności przez Polskę to żywa lekcja historii i młodzi górale z Podhala chcąc tę okazję uczcić, postanowili zrealizować teledysk o charakterze patriotycznym. Pieśń, do której powstał teledysk to utwór „Białe róże”, a główne role w nim odegrali Katarzyna Żak i Piotr Cyrwus. Wideoklip został wyreżyserowany przez Damiana Pałasza, który również objął funkcję producenta oraz koordynatora całego przedsięwzięcia. Wideoklip cieszy się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczy ponad półtora miliona odtworzeń na YouTube.

W efekcie powstania teledysku „Białe Róże”, Mała Armia Janosika została zaproszona na koncert pt. „Koncert dla Niepodległej”, który odbył się 10 listopada 2018 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie oraz który był transmitowany przez wszystkie polskie stacje telewizyjne. Tego dnia na scenie wspólnie wystąpili m.in.
Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Ewa Farna, Mateusz Ziółko, Kamil Bednarek, Marek Piekarczyk, Natalia Szroeder.
Koncert miał charakter patriotyczny będąc hołdem i oddaniem czci ludziom, którzy dla naszej wolności nie zawahali się ponieść największej ofiary – swojego życia.
Mała Armia Janosika zaprezentowała wiązankę legionową, grając i śpiewając w akompaniamencie orkiestry symfonicznej oraz wykonując patriotyczne utwory wraz z artystami polskiej estrady.

Warto zaznaczyć, że Mała Armia Janosika w okresie Bożonarodzeniowym oraz Noworocznym, cyklicznie wyrusza w zimową trasę koncertując na terenie całej Polski.
Na swoim koncie ma już zagranych ponad 50 koncertów o charakterze świątecznym, patriotycznym oraz ludowym.

Zdjęcia: Mała Armia Janosika