WIELKI TYDZIEŃ W NASZYM SANKTUARIUM

Rozpoczynamy Wielki Tydzień, w czasie którego będziemy przeżywać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku, z racji panującej epidemii, będzie to wydarzenie wyjątkowe. Zawsze braliście liczny udział w Triduum Paschalnym, przyjmowaliście Pana Jezusa w Komunii Świętej.

Prosimy Was, abyście tym razem, uczestniczyli w obrzędach Wlk. Tygodnia za pośrednictwem  środków przekazu, a Pana Jezusa przyjmowali w Komunii Świętej duchowej. Wszystkie uroczystości z naszego kościoła, które będziemy odprawiać bez udziału wiernych – poza osobami zaangażowanymi w liturgię,  będą transmitowane na stronie internetowej parafii i na youtube.  Nam kapłanom też jest ciężko,  z tego powodu, że nie możemy razem z Wami w świątyni celebrować tajemnic Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Wspierajmy się nawzajem duchowo i wykażmy się zrozumieniem i  odpowiedzialnością.

NIEDZIELA PALMOWA

Zachęcamy do uczestnictwa we Mszach  Świętych    transmitowanych  z naszego Sanktuarium o  g. 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 g.18.00, oraz Gorzkich Żalach / bez udziału wiernych/ o g.17.00.

WIELKI  CZWARTEK

Świętujemy   pamiątkę ustanowienia Eucharystii  i Sakramentu Kapłaństwa.

G.18.00:  Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. /transmisja/

Po niej  przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, która

będzie urządzona w „Ogrojcu”  na zewnątrz świątyni  –  do g.23.00.

WIELKI  PIĄTEK

To   dzień męki i śmierci Pana Jezusa na Krzyżu

Najświętszy Sakrament w Ciemnicy od g. 7.00.

W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii.

g.15.00   Droga Krzyżowa i rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia

bez udziału wiernych  /transmisja/

G.18.00:  Celebracja Liturgii Męki Pańskiej  /transmisja/

Składa się ona z Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii Świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, który będzie urządzony w przedsionku kościoła od strony Placu Kilińskiego – możliwość adoracji z placu kościelnego.  Najświętszy Sakrament wystawiony będzie   przez całą noc i Wlk. Sobotę, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

g.22.00  Droga Krzyżowa –  bez udziału wiernych  /transmisja/

Postarajmy się w tym dniu  odprawić  Drogę Krzyżową, lub wziąć udział w tych, które będą transmitowane.

Obowiązuje post ścisły /między 18 a 60 r./ i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych /po ukończeniu 14 r./

WIELKA  SOBOTA – WIGILIA PASCHALNA

Nie będzie poświęcenia pokarmów przy kościele. Zachęcamy, aby je pobłogosławić w domach w gronie rodzinnym, przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego według obrzędu dostępnego na naszej stronie internetowej.

G.20.00  Wigilia Paschalna   /transmisja/

Najważniejsza liturgię roku kościelnego. Będziemy celebrować Paschę Pana – Jego przejścia ze śmierci do życia,  zwycięstwo nad grzechem i szatanem, Jego zmartwychwstanie. Poświęcimy ogień i paschał, wysłuchamy Orędzia Paschalnego, słowa Bożego, odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Całość zwieńczy uroczysta Eucharystia i procesja rezurekcyjna po kościele, podczas której obwieścimy światu, że Jezus zmartwychwstał i  żyje.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Msze Święte tak  jak w każdą niedzielę.

Inne ogłoszenia:

Msze Święte do Wlk. Środy będą sprawowane według dotychczasowego porządku. Jednorazowo nadal może w nich uczestniczyć, zgodnie z rozporządzeniem, do 5 osób. Wejście do kościoła możliwe jest tylko drzwiami głównymi.

Codziennie transmitujemy z kaplicy Matki Bożej Różaniec o  g.20.30, z wyjątkiem Wlk. Soboty.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Bożej do Wlk. Środy od g. 8.30 do g.18.00

Komunię Świętą rozdajemy do Wlk. Środy o pełnych godzinach od g. 9.00 do g.17.00.

W Wlk. Czwartek, Piątek i Sobotę, na mocy decyzji  Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Komunię Świętą poza główną celebracją można zanosić jedynie umierającym.

Spowiedź –  w przedsionku  kościoła – wejście z placu kościelnego:

w Wlk. Poniedziałek, Wtorek i Środę od g. 9.00 do g.18.00,  w Wielki Czwartek i Piątek od g. 7.00 do g.17.00. W Niedzielę  Palmową spowiadamy na Mszach Świętych.

Po wieczornych obrzędach Triduum Paschalnego nie będzie spowiedzi.

Spowiadajmy się konkretnie i rzeczowo, pozostawiając kierownictwo duchowe na spokojny czas. Przypominamy, że obowiązek spowiedzi i Komunii Świętej Wielkanocnej, nakazany przykazaniem kościelnym, możemy wypełnić do Niedzieli Trójcy Świętej 7 czerwca.

Kancelaria parafialna aż do odwołania  będzie nieczynna. W sprawach ważnych oraz  pogrzebu prosimy o kontakt z księdzem dyżurnym, lub na pocztę parafialną. Dyżur księdza przy telefonie parafialnym do Wlk. Środy od g. 9.00 do g.11.00.

Nowennę do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus przekazał nam przez św. Siostrę Faustynę,  będziemy odprawiać  do Niedzieli Bożego Miłosierdzia 15 minut przed Mszą Świętą wieczorną.