8 września w naszej parafii jest dniem odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej o godz. 12:30 przewodniczył ks. infułat Władysław Gasidło z Kolegiaty Akademickiej św. Anny w Krakowie.

DSC07611W swoim kazaniu ks. Infułat przypominał, że urodziny Maryi to bardzo ważne wydarzenie i, że jest to święto rodzinne. Ukazał Maryję jako tą, która nieustannie, cierpliwie i łaskawie czeka przy grobach Swojego Syna, przychodzi do rodzin i jest obecna w parafii. Ks. Gasidło odniósł się również do niedawno przeżywanego Jubileuszu Koronacji Obrazu i ustanowienia naszego Kościoła Sanktuarium mówiąc, że jest to zaszczyt, ale również ogromna odpowiedzialność m.in. za wiarę młodych ludzi i dzieci, którzy są przyszłością świata i Kościoła. Przypomniał, iż celem pobytu w Sanktuarium jest nie tylko spotkanie z Maryją, ale przede wszystkim z Żywym Chrystusem. Jako przykłady dla swoich słów przytaczał słowa Św. Jana Pawła II, Adama Mickiewicza, czy też fragment Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. “Inną nazwą dzisiejszego święta jest Matki Boskiej Siewnej- dotyczy ona nie tylko siewów, lecz także troski Maryi o ziarna Łaski Bożej, które Jezus rzucił do naszych serc i dusz.”- powiedział. Uświadomił również, iż idąc do Jezusa przez Maryję wybieramy tą samą drogę, którą Jezus obrał idąc do nas, a także, że zapatrzenie w Obraz tak, jak Maryja patrzy na Swojego Syna, a On na Nią, nie może być dla nas jednorazowe, okazjonalne, od czasu do czasu, lecz trzeba przenieść go do naszych serc i stworzyć w nim godne dla niego warunki. Odwołując się do aktualnej sytuacji Kościoła Katolickiego w Polsce namawiał, by zastanowić się jaka jest nasza rodzina.

Na zakończenie mszy odbyła się również procesja dookoła kościoła zakończona odśpiewaniem “Te Deum”. Bardzo dziękujemy wszystkim grupom parafialnym i osobom, które zaangażowały się w przygotowanie odpustowej Eucharystii i procesji.

Tekst: Julia Bujas

Zdjęcia: Magdalena Hanusiak