Rok Jubileuszowy to szczególny czas odwiedzin Pani Myślenickiej przez Jej synów – kapłanów, zarówno rodaków, jak i księży pracujących w parafii na przestrzeni lat. Wieczorną Eucharystię we wtorek 20 sierpnia sprawował ks. Jan Kabziński,  którego posługa w Sanktuarium przypadła na czas stanu wojennego i kradzieży koron.


Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo…
DSC06976Wtorkowi patronował św. Bernard z Clairvaux, autor poruszającej i dobrze znanej modlitwy zaczynającej się od słów: “Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo”. Stąd podczas kazania, ks. Jan Kabziński wyjaśnił jej pochodzenie, łaski związane z odmawianiem tej modlitwy,przedstawił proces formowania tekstu. Celebrans wiele uwagi poświęcił także fenomenowi sanktuarium, zwłaszcza jako miejsca kultu maryjnego, podkreślając tym również rangę naszego kościoła, gdzie czczony jest Wizerunek Matki Bożej.

Wiele uwagi, zarówno na początku Mszy Św., jak i podczas głoszonego kazania, ks. Jan Kabziński powrócił do początku lat 80., gdy pełnił posługę wikariusza w naszej parafii. Z
przejęciem przywołał wspomnienia pewnego poranka 1983 roku, gdy odsłaniając wraz z ks. Janem Kruczkiem, Obraz Pani Myślenickiej, dostrzegli brak koron, które zostały skradzione nocą. Goszczący w naszej parafii kapłan odniósł się także do budowy kościoła na sąsiadującym z Myślenicami Chełmie. Był inicjatorem i osobą odpowiedzialną za wzniesienie świątyni.
Eucharystię zwieńczyło zaproszenie na premierowy pokaz filmu „Ślady Maryi”. Ale to już
temat na osobny tekst…
tekst: Dominika Stoszek
zdjęcia: Magdalena Hanusiak