W Wielkim Tygodniu, który rozpoczynamy, będziemy przeżywać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, kolejny raz w okresie pandemii. Niech to trudne doświadczenie nie ograbi nas z głębi duchowego przeżycia, z radości płynącej z piękna liturgii Triduum Paschalnego, z nadziei, której źródłem jest Zmartwychwstały Pan.
W naszej świątyni, z racji obowiązujących obostrzeń, może w liturgii uczestniczyć 40 osób /obowiązkowe maseczki i zachowanie dystansu/. Wejście tylko głównymi drzwiami. To niełatwe dla Was i dla nas kapłanów. Wspierajmy się nawzajem duchowo i wykażmy się zrozumieniem i odpowiedzialnością. Tych, którzy nie będą mogli być w kościele, prosimy, aby i tym razem, uczestniczyli w obrzędach za pośrednictwem środków przekazu. Wszystkie uroczystości z naszego kościoła, będą transmitowane na stronie internetowej parafii i na youtube
Msze Święte dzisiaj i do Wielkiej Środy będą sprawowane według dotychczasowego porządku. Komunii Świętejudzielamy zarówno do ust, jak i na rękę, również na zewnątrz kościoła przed głównymi drzwiami.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Bożej do Wielkiej Środy od 8:30 do 18:00.
Spowiedź: dzisiaj na Mszach Świętych. W czasie Mszy Świętych spowiadamy tylko w przedsionkach kościoła i w holu Domu Katechetycznego przy ul. ks. P. Skargi – wejście z placu kościelnego; poza Mszami Świętymi spowiadamy również w kościele w konfesjonałach.
Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielka Środa:
6:30 – 12:00
14:00 – 19:00
Wielki Czwartek i Wielki Piątek:
7:00 – 12:00
14:00 – 17:00
Wielka Sobota:
7:00 – 12:00
Po wieczornych obrzędach Triduum Paschalnego nie będzie już spowiedzi.
Spowiadajmy się konkretnie i rzeczowo, pozostawiając kierownictwo duchowe na spokojny czas. Przypominamy, że obowiązek spowiedzi i Komunii Świętej Wielkanocnej, nakazany przykazaniem kościelnym, możemy wypełnić do Niedzieli Trójcy Świętej 30 maja.
W Wielkim Tygodniu kancelaria parafialna czynna tylko w poniedziałek i wtorek.
Spotkanie Wspólnoty Mężczyzn w Wielki Poniedziałek: 18:00 Msza Święta, po niej Droga Krzyżowa. Zapraszamy również mężczyzn, którzy chcą dołączyć do wspólnoty.
Program Triduum Paschalnego:
WIELKI CZWARTEK – obchodzimypamiątkę ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa.
18:00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, która będzie urządzona w „Ogrojcu” na zewnątrz świątyni – adoracja do 23:00.
WIELKI PIĄTEK – dzień męki i śmierci Jezusa na Krzyżu – Kościół nie sprawuje Eucharystii.
Postarajmy się wszyscy odprawić Drogę Krzyżową. Obowiązuje post ścisły /między 18 a 60 r./ i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych /po ukończeniu 14 r./
Adoracja w ciemnicy od g. 7:00
10:00 Droga Krzyżowa dla dzieci
15:00 Droga Krzyżowa i rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia
18:00 Celebracja Liturgii Męki Pańskiej. Składa się ona z Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii Świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, który również w tym roku będzie urządzony w przedsionku kościoła od strony Placu Kilińskiego – możliwość adoracji z placu kościelnego. Najświętszy Sakrament wystawiony będzie przez całą noc i Wlk. Sobotę, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
22:00 Droga Krzyżowa
Na adorację Pana Jezusa w ciemnicy i Grobie Pańskim, która została rozpisana tak jak w poprzednich latach, zapraszamy przedstawicieli wspólnot, mieszkańców ulic zgodnie z obowiązującymi przepisami i poczuciem bezpieczeństwa. Cześć Krzyżowi Świętemu oddajemy przez pokłon.
WIELKA SOBOTA
Poświęcenie pokarmów przy kościele, obok Ogrojca: od 9:00 do 15:00 co pół godziny.
20:00 Wigilia Paschalna – najważniejsza liturgia roku kościelnego. Będziemy celebrować Paschę Pana – Jego przejścia ze śmierci do życia, zwycięstwo nad grzechem i szatanem, Jego zmartwychwstanie. Całość zwieńczy uroczysta Eucharystia i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy światu, że Jezus zmartwychwstał i żyje.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – Msze Święte jak w każdą niedzielę.
Wydrukowany program Wielkiego Tygodnia można zabrać ze stolików przy drzwiach kościoła
Nowennę do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus przekazał nam przez św. Siostrę Faustynę, będziemy odprawiać do Niedzieli Bożego Miłosierdzia 15 minut przed Mszą Świętą wieczorną.
Osoby odprawiające I piątki miesiąca informujemy, że sytuacje nadzwyczajne, a z taką mamy do czynienia, nie powodują przerwy w ciągłości tej modlitwy.
Grupa Misterium razem z Marcinem Kobierskim przygotowała wielkopostne słuchowiska – ich interpretację Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali oraz historii żołnierza spod Golgoty. Linki do słuchowisk znajdują się na stronie parafii.
W sklepiku na placu kościelnym dzisiaj można nabyć baranki wielkanocne i paschaliki przygotowane przez Caritas Diecezjalną.
Serdeczne Bóg zapłać mówimy wszystkim, którzy czując odpowiedzialność za parafię, w tym trudnym czasie ograniczeń, przekazują ofiary na konto parafialne, bądź do skarbony w ciągu dnia nawiedzając kościół.
W „Gościu Niedzielnym” rozważania tajemnic poszczególnych dni Triduum Paschalnego.
Życzymy wszystkim, by ten szczególny Wielki Tydzień był czasem głębokich przeżyć religijnych, umocnienia wiary i nadziei oraz ożywienia miłości do Boga i ludzi.
W minionym tygodniu odeszli do wieczności:śp. Rozalia Zabzdyr, śp. Aleksandra Forytko, śp. Maria Kutrzeba, śp. Maria Ciepielak, śp. Władysława Hudaszek, śp. Franciszek Zajadlik. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Im wieczne spoczywanie.