a

Piękniejsza nad Słońce i Gwiazdy, o Maryjo, błagamy Cię…  Panno łask Bożych pełna, hołd Ci oddaje wierny Twój lud…

Tą modlitwą prośby i podziękowania rozbrzmiało w sobotni wieczór 6 października Sanktuarium Pani Myślenickiej. Rozpoczął się cykl modlitewny – Nowenna miesięcy – przygotowujący do Jubileuszu Koronacji Jej Wizerunku. Podczas wieczornej Eucharystii kazanie wygłosili rodacy – ks. Mateusz Hosaja i o. Bartymeusz Kędzior OFM. Świadectwem szczególnej bliskości Maryi w myślenickiej świątyni podzielił się ks. prałat Karol Jarosz.

Oczekiwanie, które przemienia

Ideą Nowenny miesięcy jest przygotowanie do sierpniowych uroczystości poprzez Mszę Św. sprawowaną przez księdza rodaka i słowo wygłoszone u stóp Matki Najświętszej. W październiku zaproszenie do wspólnej modlitwy przyjęli ks. Mateusz Hosaja i o. Bartymeusz Kędzior.

– Mamy to szczęście, że dzisiaj, jako myśleniczanie przyjeżdżamy do (…) Mamy Niebieskiej, Pani Myślenickiej, która wychowywała nasze serce od najmłodszych lat – rozpoczął o. Bartymeusz Kędzior.

Słowo, skierowane do obecnych na wieczornym nabożeństwie, oparto na motywie rodziców oczekujących na pojawienie się dziecka. Okres przybliżający do cudu narodzin to czas dojrzewania, stawania się odpowiedzialnym. To moment, w którym ludzie stawiają pytania o przyszłość, o to, jak najlepiej zadbać o dziecko i współmałżonka. To także okres nauki rezygnowania z niewłaściwych nawyków i przyzwyczajeń.

– Dlaczego o tym mówimy? – postawił pytanie o. Bartymeusz Kędzior. – Bo czas, który Pan Bóg nam zadał, czas przed Jubileuszem Koronacji, to czas niesamowity, kiedy mamy możliwość dojrzeć, zmienić się, okrzepnąć, na nowo zobaczyć w Obrazie Matki Bożej Myślenickiej swoją Mamę. Na nowo odkryć, zaprosić Ją do swojego życia – przekonywał franciszkanin.

Szansą do zaproszenia Matki Najświętszej do swojej codzienności jest trwająca wędrówka Jej Wizerunku po myślenickich domach. – Będziemy się modlić, aby nie był to czas peregrynacji Obrazu, ale żeby był to czas spotkania z Matką w naszych smutkach, radościach; by Ją zaprosić do wnętrza naszego mieszkania. Byś powiedział, gdzie się pogubiłeś, gdzie nie chwytasz się Jej śladów, gdzie jest ci ciężko, źle i nie widzisz wyjścia z sytuacji, którą przeżywasz. Byś mógł chwycić się na nowo śladów Maryi, byś mógł za Nią pójść z całą swoją rodziną i pozwolił przytulić się do policzka, jak Jezus na Obrazie naszej Matki – mówił na zakończenie kazania ks. Mateusz Hosaja.

Ambasada Matki Bożej

Elementem Nowenny miesięcy jest także świadectwo. Refleksją na temat obecności Matki Bożej w Myślenicach podzielił się ks. prałat Karol Jarosz, zwracając szczególną uwagę na obecność modlących się w świątyni.

– Te mury są przesycone modlitwą proszącą, nieraz błagającą. Tu dokonało się tak wiele nawróceń. Cieszymy się, że na mapie sanktuariów są także Myślenice – przekonywał prałat.

Ks. Karol Jarosz z przekonaniem wskazał myślenickie Sanktuarium jako miejsce szczególne, wybrane, miejsce, w którym Matka Boża roztacza swą opiekę, daje odczuć bliskość. A stawiając je na równi z takimi ośrodkami kultu, jak Fatima, Lourdes, La Salette, określił mianem Ambasady Matki Bożej na Ziemi.

– Nawiązujmy z Nią coraz głębszy kontakt duchowy, aby ten rok był dla nas błogosławiony. Cieszmy się Maryją, uchwyćmy się śladów Maryi – zachęcał ks. prałat.

Kolejne nabożeństwo w ramach Nowenny miesięcy, w sobotę 3 listopada. Do udziału w Eucharystii szczególnie zaproszone są osoby, które doświadczyły straty bliskiej osoby.

Tekst: ds, Zdjęcia: M. Stoszek, M. Serafin