Msza Święta przy kapliczce „Na Studzience” zostanie odprawiona w niedzielę 31.07.2022 o 15:30 – serdecznie zapraszamy.

Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej Na Studzience jest jedną z popularniejszych kaplic na terenie Myślenic. Kapliczka Na Studzience znajduje się na wschodnim zboczu Plebańskiej Góry, około 100 metrów powyżej ulicy Daszyńskiego przy źródle, którego wody niegdyś uznawano za uzdrawiające. Właśnie z tego powodu w XVIII wieku wybudowano w pobliżu źródła kaplicę Matki Bożej Śnieżnej. Pod koniec XIX wieku (1892 r.) woda ze źródła posłużyła pierwszemu miejskiemu wodociągowi. Stąd drewnianymi rurami wodę doprowadzono do studni Tereska w Rynku. Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej wzniesiona została w stylu późnobarokowym, natomiast w jej wnętrzu uwagę przykuwają polichromie (malowidła ścienne) przedstawiające przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej z domu Zofii i Marcina Grabyszów do kościoła oraz uleczenie w tymże źródle, a także portrety mieszczan i dobrodziejów tej kapliczki. Polichromie wykonane zostały na początku XIX wieku przez Sebastiana Stolarskiego, który jest autorem malowideł również w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej.