W środowy wieczór w Sanktuarium zakwitło różami różańcowymi, które tworzą najliczniejszą wspólnotę parafialną. Do dziękczynienia za dar modlitwy różańcowej płynącej każdego dnia z Błękitnej Kaplicy zaprosił podczas Eucharystii celebrans bp Jan Zając.

Maryja trwa z nami na modlitwie

IMG_5919– Kochani apostołowie modlitwy, członkowie żywego różańca i wszyscy tu obecni. Idąc za natchnieniem Bożego Słowa, znaleźliśmy się tutaj, w Wieczerniku i przeżywamy spotkanie, spotkanie błogosławione, Apostołów i Maryi – ks. biskup rozpoczął kazanie od odwołania do Liturgii Słowa.

W dalszej części homilii celebrans odniósł się do spotkań z Maryją na modlitwie, zwłaszcza różańcowej, które prowadzi do duchowego piękna oraz smakowania serdecznej i macierzyńskiej troski Bogurodzicy.

– Modlimy się do Niej i modlimy się z Nią, tak naucza papież różańca, św. Jan Paweł II, który 50 lat temu nałożył korony na Cudowny Wizerunek Pani Myślenickiej. Uczynił to jako wotum za prawie cztery wieki doświadczania Jej duchowej obecności, gdzie wraz z uczniami i uczennicami Chrystusa, trwa jednomyślnie na modlitwie – podkreślał ks. bp Jan Zając.

Obok księży rodaków, wraz z biskupem Mszę koncelebrował ks. Franciszek Ślusarczyk, do niedawna kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, dziś proboszcz jednej z krakowskich parafii. Przed Eucharystią podzielił się wspomnieniem swoich wizyt sprzed lat w Myślenicach, kiedy to modlił się przed Obrazem Pani Myślenickiej. Opowiadał również o dworcu autobusowym zlokalizowanym wówczas na płycie Rynku, gdzie w południe pasażerowie przystawali, aby odmówić modlitwę Anioł Pański.

„U nas, w Myślenicach miłość przemawia z Obrazu, gdzie Matka tuli Swe Boskie Dziecię”

Po Eucharystii rozpoczęła się procesja różańcowa do pięciu ołtarzy wokół świątyni, prowadzona przez księdza biskupa. W głębsze rozważanie tajemnic chwalebnych wprowadzały modlących się fragmenty z Pisma Św. oraz rozważania odnoszące się do opieki Matki Najświętszej, naszej Pani Myślenickiej. Zmartwychwstanie – miłość płynąca od Matki, Wniebowstąpienie – tęsknota za pragnieniem takiej bliskości z Jezusem, w jakiej pozostaje Maryja, Zesłanie Ducha Św. – prośba o odnowienie sakramentu bierzmowania, Wniebowstąpienie – wierność Bogu w podejmowanych decyzjach prowadząca do świętości, Ukoronowanie – troska modlitewna o kapłanów i osoby konsekrowane. Procesja różańcowa zakończyła się pokłonem Pani Myślenickiej, zasłonięciem Obrazu i zaproszeniem ks. proboszcza na czwartkową spowiedź, Eucharystię, Drogę Krzyżową oraz adorację.

Tekst: Julia Bujas, Dominika Stoszek
Fot.: Gabriela Łętocha, Magdalena Hanusiak