Nasza Parafia dołącza się do pielgrzymki Fatima – Santiago De Compostella.

Termin: 27 kwietnia do 4 maja 2022
  Program w załączniku.

Decyzję trzeba podjąć do wtorku 25 stycznia.

Chęć wyjazdu zgłaszamy do Biura Orlando z zaznaczeniem “Grupa ks. Zdzisława Balona”

Dzień 1:

Wylot DO PORTUGALII O ustalonej godzinie – 10:30 – spotykamy się na lotnisku Chopina w Warszawie. Odprawa paszportowo- bagażowa. Odlot do Portugalii o godz. 12:55. Lądowanie w Lizbonie o godz. 16:00. Transfer autokarem do hotelu w Fatimie, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2: LIZBONA Po śniadaniu udamy się do stolicy Portugalii – Lizbony, przepięknie położonej na północnym brzegu rzeki Tag. Naszą lizbońską przygodę rozpoczniemy od Belem, dawnego portu z czasów świetności imperium kolonialnego Portugalii. Zobaczymy kościół dawnego Klasztoru Hieronimitów, panoramę Torre de Belem oraz Pomnik Odkrywców. W historycznym centrum, wąskimi uliczkami dzielnicy Alfama podejdziemy do stóp Katedry, gdzie od wieków szczególną czcią otaczany jest patron miasta – św. Wincenty oraz do kościółka św. Antoniego, znanego w świecie jako św. Antoni Padewski. Zgodnie z tradycją, kościół został zbudowany na miejscu, gdzie w 1195 roku urodził się Święty. Kolejno spacer do zamku św. Jerzego, skąd roztacza się wspaniała panorama na całą stolicę Portugalii. Zobaczymy również Dolną Lizbonę z szachownicową siatką ulic. Tu przy słynnym placu Rossio zrobimy krótką chwilę wytchnienia. Następnie powrócimy do hotelu w Fatimie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3: AJUSTREL – FATIMA Po śniadaniu udamy się do Cova da Iria, dawnego pastwiska, które Maryja wybrała na miejsce spotkań z Dziećmi. Tu wokół miejsca Objawień z czasem wyrosło Sanktuarium Fatimskie. Pokłonimy się przed figurą Matki Boskiej w Kaplicy Objawień, nawiedzimy Bazylikę Różańcową, gdzie znajdują się groby świętych Hiacynty i Franciszka oraz Siostry Łucji, a także kościół Trójcy Przenajświętszej. Zobaczymy też pomnik św. Jana Pawła II. Po południu przejdziemy tzw. „ścieżką pastuszków” do Aljustrel, przemierzając tę samą drogę, którą przed ponad stu laty wędrowali Łucja, Hiacynta i Franciszek, świadkowie objawień Matki Bożej. Odprawimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Zobaczymy miejsce objawień Anioła w Loca do Anjo i Maryi w Valinhos. W przysiółku Aljustrel czas jakby się zatrzymał. Wciąż znajdują się tu domostwa rodzin Santos i Marto oraz pamiątki związane z życiem Dzieci Fatimskich. Wieczorem spotkamy się w hotelu na obiadokolacji, a następnie weźmiemy udział w nabożeństwie różańcowym i procesji z lampionami. Nocleg.

Dzień 4: BATALHA – ALCOBACA – NAZARE – Rano, po śniadaniu udamy się do Batalhi, miasteczka słynącego z Klasztoru Santa Maria da Vitoria, arcydzieła portugalskiego gotyku (XIV – XVI wiek). Kolejno przejedziemy do Alcobaca, w której zwiedzimy klasztor Santa Maria. Kościół i klasztor były pierwszymi budowlami gotyckimi w Portugalii. Opactwo znajduje się na liście Pomników Narodowych, a ze względu na swoje artystyczne i historyczne znaczenie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na zakończenie dnia odwiedzimy Nazare. Jest to niewielkie, urokliwe, portugalskie miasteczko leżące u stóp potężnego klifu, wznoszącego się ponad falami oceanu. Na szczycie urwistej skały w średniowieczu powstało niewielkie miasteczko Sitio. Największą budowlą jest tu piękny kościół Matki Boskiej z Nazare. Świątynia ta słynie z cudownej figurki Najświętszej Marii Panny oraz wielu cudów. Nazare sławne jest również, jako kurort, ze swojej szerokiej piaszczystej plaży. Będzie czas na krótki odpoczynek na plaży bądź na spróbowanie rybnych przysmaków miasteczka. Powrót do Fatimy na kolację. Wieczorem weźmiemy udział we wspólnej Modlitwie Różańcowej. Nocleg.

Dzień 5: BOM JESUS – BRAGA – SANTIAGO DE COMPOSTELA Wczesnym rankiem, po śniadaniu, wyruszymy w drogę prowadzącą do Santiago. Jadąc w kierunku północnej Portugalii, wędrować będziemy prastarym szlakiem pielgrzymim „Camino de Santiago”, który ostatecznie zaprowadzi nas do upragnionego celu – Grobu św. Jakuba. Zatrzymamy się na chwilę na obrzeżach Bragi, ważnego punktu przystankowego na „Camino” dawnej siedziby Prymasów Portugalii, by nawiedzić sanktuarium Dobrego Jezusa z Gór, Bom Jesus. Jadąc dalej na północ przekroczymy granicę Królestwa Hiszpanii, by dotrzeć do Santiago de Compostela. Nawiedzimy Katedrę oraz Kryptę, w której znajduje się Grób Św. Jakuba, zobaczymy wnętrze romańskiej świątyni, słynny Portyk Chwały, Drzwi Święte otwierane tylko w Roku Jubileuszowym, a także okolice Katedry: Plac Obradoiro czy Rua Franca. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6: VIANA DO CASTELO – PORTO – FATIMA Po śniadaniu udamy się w stronę granicy portugalskiej. Naszym celem będzie Viana do Castelo, jedno z najpiękniej położonych miast tego kraju, pamiętające czasy rzymskie i chwałę wielkich odkryć geograficznych. Stąd portugalskie karawele ruszały w świat. Nad miastem wznosi się wzgórze Św. Łucji, gdzie po pandemii grypy „hiszpanki” wzniesione zostało majestatyczne Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Epidemia koronawirusa przypomniała światu o tym miejscu. Wypowiedziana przez biskupów w Fatimie błagalna modlitwa popłynęła także tutaj. Od stóp bazyliki roztacza się zapierający dech w piersiach widok miasta położonego u ujścia rzeki Limy do Atlantyku. Następnie zatrzymamy się w Porto, największym mieście w północnej Portugalii z czasów rzymskich, cudownie zlokalizowanym na zboczach wzgórz otulających ujście rzeki Douro do oceanu. Zasmakujemy widoków miasta w czasie rejsu na pokładzie tradycyjnej barki, niegdyś służącej do spławiania beczek wypełnionych największym bogactwem tego kraju – winem „Porto”po „Złotej Rzece”, jak nazywana jest Douro. W miarę możliwości krótki spacer po dzielnicy Ribeira i panoramiczny objazd miasta. Powrót do hotelu w Fatimie. Kolacja, nocleg.

Dzień 7: MAFRA – CABO DA ROCA – CASCAIS Rano, po śniadaniu udamy się do Mafry, niewielkiej miejscowości położonej na północ od Lizbony, gdzie zobaczymy Palacio e Convento De Mafra (Pałac w Mafrze), gdzie podziwiać będziemy barokowe wnętrza. W tym dniu udamy się także na Cabo da Roca – przylądek, który jest najdalej wysuniętym na Zachód punktem Europy. Jest to skalisty cypel z latarnią morską, wznoszący się na wysokość 140 m ponad falujący Atlantyk, z którego roztacza się przepiękny widok na bezkresny ocean. Następnie przejedziemy trasą nadmorską, zatrzymując się na odpoczynek w miejscowości Cascais. Wieczorem przejedziemy do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8: PORTUGALIA – POLSKA Rano śniadanie (w formie pakietu śniadaniowego), wykwaterowanie z hotelu. Następnie przejedziemy na lotnisko w Lizbonie. Ok. 05:00 odprawa biletowo – bagażowa. Odlot do Warszawy o godzinie 07:00. Lądowanie w Warszawie o godzinie 12:00. Zakończenie pielgrzymki.