Pierwsza sobota miesiąca, wieczór – czas na kolejny krok zbliżający do Jubileuszu. W styczniu, w ramach Nowenny, Mszy Św. przewodniczyli rodacy – ks. Jacek Budzoń oraz ks. Tadeusz Jarzębak, który wygłosił kazanie. Szczególną intencją, obok modlitwy za rodziny, które w ubiegłym miesiącu przyjęły Wizerunek Pani Myślenickiej, były osoby starsze oraz nowo powstała róża różańcowa, której członkowie obrali za patrona św. Józefa.

Matka Wierna

– Trzeba, aby przed naszymi oczyma przewinęły się te wszystkie najważniejsze sceny z Jej życia, abyśmy uświadomili sobie, że Maryja jest dla nas szczególnym wzorem świętości i wzorem naszego pielgrzymowania do domu Ojca Niebieskiego – mówił, rozpoczynając kazanie, ks. Tadeusz Jarzębak. Świętość Matki Bożej została przedstawiona przez pryzmat Jej niezachwianej wiary, którą odznaczała się w Nazarecie, Betlejem, Kanie Galilejskiej, na Golgocie i w towarzyszeniu Kościołowi po Wniebowstąpieniu Chrystusa.

DSC_4008Wracając wspomnieniami do lat swej młodości, ksiądz rodak przedstawił je na tle ówczesnych stosunków PRL – Kościół. O tym, jak były napięte, świadczy fakt m.in. szykanowania w szkole uczniów planujących po maturze wstąpić do seminarium. Poważne nieprzyjemności nie ominęły także przyszłego kapłana z Myślenic.

– Pierwsze udałem się tutaj, do kaplicy, aby Maryi dziękować za to, że mnie nie opuściła – wspominał początki w seminarium ks. Tadeusz Jarzębak. – Patrzę dziś z perspektywy lat na moją drogę do kapłaństwa i pragnę dziś, wobec wszystkich, wyznać z serca – Tyś mnie prowadziła do Jezusa, Tyś sprawiła, że posłuchałem głosu Jezusa, zostałem kapłanem i w tym kapłaństwie trwam.

Zadaniem, jakie pozostawił ksiądz rodak, jest wdzięczność za dary, opiekę i wstawiennictwo Matki Najświętszej, której obecność, w sposób szczególny, Pan Bóg zechciał zaznaczyć w Myślenicach.

Matka heroiczna

W styczniu do podzielenia się świadectwem został zaproszony Pan Bolesław Stożek, przedstawiciel starszego pokolenia, wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej przy Sanktuarium i emerytowany chirurg pracujący w myślenickim szpitalu. Przywołał historię swojej pacjentki, wyleczonej ze złośliwego nowotworu, która po stracie córki podjęła się opieki nad sześciorgiem wnucząt.

– Cały trud opieki nad dziećmi zmarłej córki spadł na tę babcię. Jej postępowanie uważam za heroiczne. Trzeba nadzwyczajnej siły i poświęcenia, aby podołać. To, że miała tyle siły i miłości oraz, że została wyleczona z ciężkiej choroby, zawdzięcza wstawiennictwu Pani Myślenickiej – dzielił się Pan Bolesław Stożek.

Kolejna Nowenna miesięcy 2 lutego, który obchodzony jest jako Dzień Życia Konsekrowanego. Stąd Pani Myślenickiej będziemy szczególnie polecać osoby powołane do służby w Kościele.

ds