Arcybiskup, adwent, agapa – te trzy słowa to klucze do wydarzenia będącego kolejnym krokiem przygotowującym do przyszłorocznego Jubileuszu Koronacji. W niedzielę 9 grudnia metropolita krakowski podczas wieczornej Mszy Św. poświęcił medaliki oraz udzielił papieskiego błogosławieństwa. Po Eucharystii abp Marek Jędraszewski spotkał się z grupami parafialnymi przy wspólnym posiłku.

Arcybiskup

Pds-136enitencjaria Apostolska, obok dekretu ustanawiającego odpust zupełny w Roku Jubileuszowym, wydała także dokument zezwalający metropolicie krakowskiemu na udzielenie (…) w dniu wybranym stosownie do pożytku wiernych (…) papieskiego błogosławieństwa z odpustem zupełnym, pod zwykłymi warunkami (…). Możliwość otrzymania tak wyjątkowego daru  zgromadziła liczną grupę wiernych, zarówno gości, jak i parafian, a wśród nich grup wzrastających przy Sanktuarium. Ich bogactwo przedstawił, witając metropolitę, ks. proboszcz Zdzisław Balon. – Za tymi liczbami kryją się konkretni ludzie, którzy dla tej parafii poświęcają czas, siebie. Identyfikując się z Kościołem, dają żywe świadectwo, sprawiając, że ta parafia żyje.

W trakcie Eucharystii metropolita poświęcił medaliki dzieciom, które w maju przyszłego roku przystąpią do Pierwszej Komunii. Msza Św. zakończyła się odczytaniem dekretu i udzieleniem papieskiego błogosławieństwa. Arcybiskup nawiedził także Kaplicę Cudownego Obrazu, zawierzając Pani Myślenickiej sprawy archidiecezji i parafii.

 

Adwent

Motywem słowa, które arcybiskup skierował do wiernych podczas Eucharystii, był adwent. I to potrójny.

– Adwent był przede wszystkim czasem Najświętszej Maryi Panny. I został wyznaczony przez trzy miejsca: Nazaret, Ain Karim i Betlejem. (…) Błogosławiony adwent błogosławionej Dziewicy, która wydała błogosławiony Owoc, Jezusa Chrystusa. Zaczął się od jej wiary i jej posłuszeństwa wobec Boga – zwracał uwagę metropolita w pierwszej części kazania, nawiązując tym samym do przeżywanego okresu liturgicznego.

Czasem oczekiwania, czyli adwentem, jest także Rok Jubileuszowy, którego zwieńczeniem będą obchody rocznicowe w sierpniu 2019 roku. – I stąd te wielkie dzieła, które dzieją się poprzez różnego rodzaju wspólnoty, tak bogate w swej działalności. (…) We wszystkich tych wspólnotach realizują się słowa, które tak głęboko związane są z adwentem Dziewicy. Bo zawsze u początku działania na rzecz Bożej chwały, musi być osobista zgoda – mówił arcybiskup.

Swoje oczekiwanie mają również dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii i ich rodziny. – Ten adwent przygotowywania dzisiaj znajduje szczególny wyraz w postaci poświęcenia i wręczenia medalików – zaakcentował apb Marek Jędraszewski przedstawiając historię objawień i symbolikę medalika.

 

Agapa

Po opuszczeniu świątyni, metropolita wziął udział w nagraniu do filmds-176u dokumentującego życie parafii, którego premierę zaplanowano na wiosnę.

Zaś wizytę w parafii zakończyła kolacja w Domu Katolickim. Z udziałem arcybiskupa i księży, członkowie wspólnot spotkali się przy ciepłym posiłku i słodkościach. O pełne stoły zadbali wolontariusze Caritas Betania oraz panie z Róż Różańcowych.

ds

Zdjęcia: OFFSET Photo