Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach

Rada Parafialna

Rada Parafialna jest organem doradczym urzędującego proboszcza w zakresie planowania i podejmowania pracy duszpasterskiej w parafii, uwzględniając w tym inne stowarzyszenia, małe wspólnoty czy organizmy duszpasterskie. Powołanie Rady Parafialnej leży w kompetencji proboszcza, który czyni to na podstawie rozeznania oraz konsultacji ze współpracownikami tak duchownymi, jak i świeckimi. W jej skład wchodzą członkowie z urzędu, wyboru oraz mianowania. W skład Rady Parafialnej powinny wchodzić osoby cieszące się dobrą opinią wśród wiernych, cechujący się zdrową religijnością i nienaganną postawą moralną, będący zarazem fachowcami w swojej dziedzinie zawodowej oraz gotowe do poświecenia się dla dobra wspólnoty.

Rada Parafialna, w myśl prawa kanonicznego, ma jedynie głos doradczy i nie wypowiada się w sprawach personalnych księży oraz dóbr materialnych parafii. Celem jej jest apostolstwo wspólnotowe oraz programowanie duszpasterstwa w parafii. Uchwały Rady Parafialnej uzyskują moc prawną dopiero po zatwierdzeniu ich przez proboszcza. Zebraniom Rady przewodniczy ksiądz proboszcz lub wyznaczony przez niego wikariusz. Jej kadencja trwa trzy lata. Rada parafialna zbiera się na zwyczajne posiedzenie w zależności od potrzeb. Zebrania nadzwyczajne zwołuje proboszcz gdy uzna to za zasadne lub gdy prosi o to większość członków Rady.

telefon parafii: 12 272 12 37
e-mail parafii: sanktuarium@myslenice.pl