Witaj, Oblubienico Dziewicza…

Sobotni wieczór, 15 grudnia, blask świec w półmroku i dym kadzideł… W takiej oprawie uczczono Matkę Najświętszą poprzez śpiew Akatystu, hymnu ku czci Bogarodzicy wywodzącego się z tradycji Kościoła wschodniego.

Tekst hymnu opiewającego udział Maryi w ziemskim życiu Chrystusa i Jego Kościoła, powstał prawdopodobnie w V-VI wieku w języku greckim. Składa się z 24 strof – kondakionów (krótkich) i ikosów (dłuższych). Każdy kondakion kończy się refrenem „alleluja”, a ikos powtórzeniem „Witaj, Oblubienico Dziewicza”.

Akatyst śpiewany jest w pozyci stojącej. Całość nabożeństwa trwa blisko godzinę. Jednak, jak przekonywała Dominika Zawiejska odpowiedzialna za przygotowanie chóru, jest to tak głębokie przeżycie, że nie czuć upływu czasu. I miała rację!

Hymn mogliśmy wykonać dzięki przygotowaniu naszej Oazy oraz Służby Liturgicznej. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy pojawili się na nabożeństwie – liczymy na to, że jeszcze nie raz wspólnie zaśpiewamy akatyst przed Panią Myślenicką!

ds

Więcej o Akatyście przeczytasz w wywiadzie tutaj [http://sanktuarium.myslenice.pl/hymn-ktory-otwiera-na-dar-zbawienia/]

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Michała Barana.