Podsumowanie Pierwszych Myślenickich Chóralnych Warsztatów Kolędowych

DSC_0458 DSC_0432 DSC_0406 DSC_0380DSC_0387

W dniach 4-6 stycznia w naszej parafii miała miejsce pierwsza edycja Myślenickich Chóralnych Warsztatów Kolędowych „Hej, w dzień narodzenia”. Ich inicjatorem i jednym z prowadzących była pani Magdalena Starzec – dyrygentka wielu myślenickich chórów, w tym naszego chóru parafialnego „Laudate Dominum”. Na jej zaproszenie warsztaty poprowadzili również: doktor Joanna Piech-Sławecka – oboistka, chórmistrz, logopeda, asystent dyrygenta Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pan Paweł Bębenek – dyrygent, kompozytor, wokalista, związany z Duszpasterstwem Ojców Dominikanów w Krakowie, którego dwie kompozycje pojawiły się podczas warsztatów. Składamy im wyrazy wdzięczności za profesjonalizm, zaangażowanie i poświęcony czas.
W warsztatach uczestniczyło w sumie ok. 70-80 osób, które w większości po pracy, szkole, czy zajęciach na uczelni zechciały poświęcić swoje poniedziałkowe i wtorkowe popołudnie, aby wziąć udział w 4-godzinnych zajęciach. Wśród nich znalazło się wielu przedstawicieli różnych chórów, grup i wspólnot zarówno z naszej parafii i Myślenic, m.in. chórów „Laudate Dominum” i „Hura”, Oazy Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym „Nazaret”, grupy wokalno-tanecznej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, jak i z innych miejscowości, tj. chóru „Gaudium” ze Skomielnej Białej, Żeńskiego Chóru Kameralnego z Mszany Dolnej, czy Grupy Apostolskiej „Wspólnota” z Jawornika.
Prowadzący warsztaty wymagali pełnego zaangażowania od uczestników. Oprócz nauki melodii utworów, która odbywała się w sekcjach głosowych, poświęcali wiele czasu zagadnieniom z zakresu emisji głosu, czy dykcji, dzieląc się cennymi wskazówkami i proponując specjalne ćwiczenia. Kładli również duży nacisk na odpowiednią postawę i koncentrację podczas śpiewu, zwracali uwagę na świadomość treści utworu, prymat słowa nad melodią oraz „dawanie całego siebie”. Przerwy w warsztatach mijały na miłych rozmowach oraz kosztowaniu wypieków przygotowanych przez przedstawicieli wspólnot parafialnych.
Efekty pracy uczestników warsztatów można było usłyszeć w naszym kościele parafialnym w środę 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Ich śpiew przy akompaniamencie naszego organisty, pana Jacka Basisty, upiększył liturgię Mszy świętej o godz. 11:00, która zwieńczyła pierwszą, i miejmy nadzieję, nie ostatnią edycję warsztatów.
Wyjątkowe słowa podziękowania należą się naszemu Proboszczowi, ks. Stanisławowi Makowskiemu za pokrycie kosztów warsztatów, serdeczność i ciepłe słowa, ks. Mirosławowi Smyrakowi za wszelkie wsparcie, panu Sylwestrowi Oskwarkowi za wykonanie projektu plakatu oraz wszystkim, którzy w mniejszy lub większy sposób przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Więcej zdjęć znajduje się na stronie warsztatów na Facebook’u: www.facebook.com/WarsztatyKoledoweMyslenice

Tomasz Choma