Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach

Kręgi Rodzin Domowego Kościoła

Domowy Kościół w Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach

Domowy Kościół jest gałęzią ruchu Światło-Życie

Małżeństwa należące do Domowego Kościoła, zgodnie z ideą swojego założyciela Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, są wezwane do posługi na rzecz własnej rodziny.

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem. Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami takimi jak:

• codzienna modlitwa osobista,
• regularne spotkanie ze Słowem Bożym,
• codzienna modlitwa małżeńska,
• codzienna modlitwa rodzinna,
• comiesięczny dialog małżeński przy zapalonej świecy,
• realizację podjętej reguły życia,
• udział w comiesięcznym spotkaniu formacyjnym
• przynajmniej raz w roku uczestniczyć w rekolekcjach formacyjnych

W naszej parafii są obecnie dwa KRĘGI po 4 małżeństwa w każdym KRĘGU. Naszym parafialnym opiekunem – moderatorem od 2011 roku jest ks. Sławomir Kowalski, przejął tą posługę od ks. Zbigniewa Sali, który decyzją Księdza Kardynała został przeniesiony na inną parafię.

W naszej parafii są również małżeństwa które należą do pierwszego Kręgu w Myślenicach, ale nie podlegają opiece ks. Sławomira tylko księdza z Parafii św. Brata Alberta – ks. Mirosława.

Nasze KRĘGI należą do rejonu nr XI (Myślenickiego), którego moderatorem jest ks. Józef Orawczak – proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach Zarabie.

Rodziny w naszych kręgach są małżeństwami o różnym stażu małżeńskim, z różną ilością dzieci. Podczas spotkań często się zdarza, że nasze dzieci się spotykają i ten czas wspólnie spędzają. Również często uczestniczą we wspólnej modlitwie różańcowej.

Nasza formacja polega głównie na pracy w małżeństwie przez codzienną realizację zobowiązań których kulminacyjnymi punktami są comiesięczne spotkania formacyjne i uczestnictwo w comiesięcznej Mszy św., a w okresie wakacyjnym (w ramach możliwości rodziny należącej do Domowego Kościoła) staramy się uczestniczyć w rekolekcjach formacyjnych.

Comiesięczne spotkania formacyjne odbywają się u jednej z rodzin należących do KRĘGU. Na każdym spotkaniu stara się być obecny nasz moderator ks. Sławomir, ubogacając nas w rozwoju duchowym, pogłębiając naszą wiedzę o Bogu i Kościele Świętym.
W czasie tych spotkań, nasze rodziny dzielą się nawzajem troskami, problemami, sukcesami, realizacją zobowiązań i potrzebami modlitewnymi. Naszą modlitwę koncentrujemy na rodzinach należących do Kręgu, lecz nie zapominamy o innych ważnych instancjach w danym momencie.
Ponadto rozważamy fragment Pisma Świętego i modlimy się różańcem.

Nasza comiesięczna Msza Święta pozwala nam na pełniejszy udział w sprawowanej liturgii poprzez przygotowanie komentarzy do Mszy Świętej, przygotowania modlitwy wiernych, czytanie czytań liturgii słowa, posługiwaniu w procesji z darami ofiarnymi.
Jak jest możliwość to staramy się czynnie posługiwać na Mszach Świętych w dni ważne dla parafii takich jak comiesięczne nabożeństwa Fatimskie, Uroczystości Triduum Paschalnego, Uroczystościach Bożego Ciała i innych.

Prócz spotkań formacyjnych spotykamy się również na wspólnym kolędowaniu, spotkaniach poza formacyjnych, uczestniczymy w organizowanych od kilku lat w Myślenicach – MARSZU DLA ŻYCIA I RODZINY

Rodziny z Kręgów Domowego Kościoła biorą również czynny udział w grupie teatralnej MISTERIUM jako obsługa techniczna i obstawa aktorska.

Chwała Panu za te dzieła.

telefon parafii: 12 272 12 37
e-mail parafii: sanktuarium@myslenice.pl